Кузов та додаткове обладнання автомобіля
У кабіні розміщені сидіння для водія і пасажирів та всі органи керування. Кабіна обладнана протисонячними козирками, склоочисниками, пристроями для обмивання вітрового скла, опалювачем. Двері кабіни мають замки, поворотні кватирки і стекла, що опускаються.
Кабіни автомобілів ГАЗ-53А, ЗИЛ-130, КрАЗ, «Урал» кріплять до рами на гумових подушках за двигуном. У автомобілях ГАЗ-66, КамАЗ, МАЗ-500А та інших кабіна розміщена над двигуном. При такому розміщенні кабіни зменшується колісна база, що підвищує маневреність, поліпшує оглядовість для водія. В таких автомобілях кабіна відкидна, що робить вільним доступ до двигуна.
Кузов і оперення вантажних автомобілів.
Кузови вантажних автомобілів бувають універсальними і спеціалізованими. їх установлюють на рамі за кабіною.
Універсальний кузов призначений для перевезення різних вантажів. Він має дерев'яну з металевим окуттям вантажну платформу, передній, задній і бокові борти. Задній та обидва бокові борти відкидаються на петлях, а в піднятому положенні утримуються запорними гаками.
Спеціалізовані кузови використовують для перевезення будь-якого одного вантажу (кузови -самоскиди, кузови-цистерни та інші)
До оперення належать капот, крила, підніжки, облицювання радіатора.
Кузови легкових автомобілів можуть бути несучими, тобто такії, що сприймає силові навантаження, і рамної конструкцій. Автомобілі дуже малого (4 особи) і малого (4—5 осіб) класу обладнані кузовами несучої конструкції. Автомобілі середнього (5—6 осіб) і вищого (5—7 осіб) мають рамний кузов. Кузов автомобіля ГАЗ-24 «Волга» чотиридверний, несучої конструкції. Він складається з основи, передньої частини, задньої стінки, боковини і криші. До передньої частини кузова прикріплена коротка рама, до якої знизу кріпиться поперечина передньої підвіски.
До корпусу кузова на петлях навішено четверо дверей. У задній частині кузова розміщено багажник з кришкою, що закривається.
У кузові встановлено передні і задні сидіння із спинками. Для вентиляції кузова передбачено люк для приливу повітря, який установлено перед вітровим склом. У кузові є пристрій для обігрівання. Оперення кузова складають передні і задні крила, капот, бризговики, передній і задній буфери та облицювання радіатора.
Додаткове обладнання кузова (кабіни).
Система опалення призначена для обігрівання кузова легкового чи кабіни вантажного автомобілів.
Система опалення, яка встановлена у кабіні автомобілів ГАЗ-53А, ЗИЛ-130 і в кузові автомобіля ГАЗ-24 «Волга», використовує тепло системи охолодження двигуна.
На автомобілі ГАЗ-53А опалювач кабіни встановлюють під щитком приладів. Він складається з радіатора, зовнішнього люка припливу повітря, рукоятки керування кришкою люка, кришки зовнішнього люка, повітропроводу подачі теплого повітря для обдування вітрового скла і з'єднувальних шлангів.
Радіатор опалення з'єднується шлангами із сорочкою охолодження головки блока циліндрів і водяним насосом двигуна.
Під час руху автомобіля, коли відкрита кришка зовнішнього люка припливу повітря, зустрічний потік повітря надходить у люк і через решітку і кожух до радіатора . Проходячи через радіатор, повітря нагрівається і через розподільник надходить до кабіни.
Система вентиляції призначена для обміну повітря в кабіні або кузові (легкового) автомобіля. Конструктивно система опалення об'єднана із системою вентиляції.
Пристрої для обдування, очищення і обмивання вітрового скла кабіни (кузова). Щоб запобігти обмерзанню чи запотіванню вітрового скла, передбачено його обдування за допомогою вентилятора системи опалення автомобіля. Повітря через вентилятор подається до радіатора 7 опалення, там нагрівається і надходить по повітропроводах до двох щілин, які містяться на панелі кузова (кабіни) з внутрішнього боку вітрового скла. Вентилятор вмикається перемикачем .
Для очищення вітрового скла від води і снігу застосовують склоочисники. На автомобілі ГАЗ-53А встановлюють двошвидкісний склоочисник, що складається з двох щіток та електричного привода . Електродвигун через черв'ячний механізм приводить у дію щітки склоочисника. За допомогою перемикача вмикають електродвигун і регулюють частоту обертання його вала. Склоочисник автомобіля ГАЗ-24 «Волга» має таку саму будову і принцип дії, що і в автомобілі ГАЗ-53А. Автомобіль ЗИЛ-130 обладнаний склоочисником з пневматичним приводом від системи гальм. Для вмикання склоочисника і регулювання швидкості руху його щіток користуються краном, головка якого встановлена на панелі щитка приладів.
Для обмивання вітрового скла на автомобілях установлюють спеціальний пристрій . Він складається з електричного насоса розміщенного в бачку омивника який знаходиться під капотом, жиклерів встановлених зовні перед вітровим склом, жиклери з'єднують шлангами кнопки для вмикання омивача як правило кнопка включення омивача об'єднана з перемекачем щиток склоочисника. Щоб обмити скло, натискують на кнопку омивача прицьому запускаеться електронасос, завдяки чому вода з бачка подається до жиклерів і оприскує вітрове скло. Одночасно вмикають і склоочисник.
На кабіні вантажних автомобілів зовні встановлюють два дзеркала заднього вигляду; на легкових автомобілях дзеркало встановлюють всередині кузова, а також на лівих передніх дверях кузова або передньому лівому крилі.
Буксирний пристрій.
Вантажні автомобілі часто використовують як тягачі для буксирування причепів або інших автомобілів. Для цього автомобілі обладнують буксирним пристроєм , який має вигляд стержня з гаком 7, установленим у задній частині рами автомобіля. У цьому місці рама підсилена додатковими поперечками і розкосами.
Гак буксирного пристрою запирають защіпкою 6 і стопорною защіпкою 4у яка утримує пристрій від передчасного саморозкриття. При закритому положенні гак фіксують шплінтом 5, який вводять в отвір защіпки.
Стержень гака встановлено в корпус З, у якому між двома упорними шайбами 10 розміщено гумовий буфер 2, затиснутий гайкою 1, накрученою на стержень гака. Така будова пристрою оберігає раму автомобіля і з'єднувальні елементи причепа від різких ударів і струсів, які виникають під час рушання автомобіля з місця чи при гальмуванні.
Види кузова легкового автомобіля
Седан
Основними елементами є: моторний відсік, пасажирський салон, багажне відділення. При цьому пасажирський салон може мати два ряди сидінь передні і задні, але при цьому салон відповідно буває 4-х або 5-ти місцевим. Такий тип автомобілів буває 4-х дверними.
Купе
Даний тип кузова купе по зовнішньому вигляду аналогічний седану. Різниця полягає лише в тому, що кузов має дві бічних дверей.
Фургон бувають пасажирські вантажні та вантажно-пасажирські
Комбі (хетчбек) Так називають кузов, який є двохоб'ємний конструкцією із задніми дверима. Даний кузов використовується для перевезення пасажирів і вантажів. Причому габаритні розміри автомобіля мають порівнянні з легковими авто значення.
Як правило, автомобілі, виконані в кузові комбі, мають задні сидіння, що збільшує їх вантажопідйомність і об'єм багажного відділення. У сучасному обході даний тип кузова називають не інакше як хетчбек. Нова назва перекладається як «двері ззаду».
Автомобільне скло
За своїми експлуатаційними характеристиками автомобільні скла діляться на три типи:
• триплекс
• сталініт
• пластикові
Сталініт (загартоване скло) проходять термічну обробку, яка забезпечує їх руйнування на дрібні осколки з негострими краями, знижуючи ризик поранення людей. Автомобільне скло триплекс формується з трьох окремих шарів. Два «несучих» шару, які мають скла триплекс, виготовлені із стандартного листового флоат-скла. Між цими шарами, завдяки спеціальній технології, розміщується так звана проміжна плівка.
Триплекс (багатошарове ламіноване скло) - це два листа скла, з'єднані між собою прошарком з поливинилбутиральной плівки. Завдяки цій еластичною прошарку триплекс володіє підвищеною стійкістю до зовнішніх впливів. Вироби з багатошарового скла безпечні, оскільки при їх руйнуванні (в результаті сильного удару)
Пластикове скло - це скло, яке містить в якості одного з основних компонентів полімерні органічні речовини. Такі скла, залежно від результатів випробувань на вигин, поділяються на жорсткі і гнучкі. мічної навантаження та ін) осколки скла залишаються приклеєними до плівці.
|