Керівництво роботою рухомого складу на лінії
Управління роботою рухомого складу на лінії передбачає:складання добового (змінного) плану переведень;розподіл рухомого складу по об'єктах, що Обслуговуються, виходячи з кількості справних автомобілів і причепів, які автотранспортні підприємства випускають на лінію;
складання графіків роботи автомобілів на об'єктах;
контроль за своєчасним виїздом автомобілів з парку;
спостереження за роботою рухомого складу на лінії, встановлення і усунення причин порушення графіків руху;
прийом дорожніх листів і товарно-транспортних документів після кожної зміни,
Змінні завдання водію.
Згідно з договорами та заявками службою експлуатації автотранспортного підприємства складається змінно добовий план, в якому зазначається тип і кількість рухомого складу, що виділяється для перевезення вантажів, і обсяг перевезень для кожного об'єкта. На основі цього плану диспетчерська група записує водієві в дорожній лист змінне завдання, зазначаючи адреси вантажовідправників і вантажоодержувачів, найменування та кількість вантажу і середні відстані перевезень. Якщо пунктів вантаження і розвантаження багато, то до дорожнього листа додається карта з маршрутами.
Дорожній лист
Дорожній лист видається водію під розписку в журналі обліку і видачі дорожніх листів лише після здавання листа за минулу зміну.
Перед виїздом на лінію водій зобов'язаний перевірити: заправку автомобіля паливом, мастилом, водою, справність приладів освітлення і сигналізації, дію склоочисника, люфт рульового колесо, дію зчеплення, коробки передач і гальм на ходу автомобіля.
Кількість палива у баку автомобіля при виїзді на лінію і одержаного в колонках записується в дорожній лист.
У розділ дорожнього листа «Виконання завдання» водій записує кожну поїздку, яка підтверджується товарно-транспортною накладною, що йому видається. Водій зазначає кількість перевезеного вантажу і час на вантаження і розвантаження.
Однотипні поїздки можна записувати сумарно з доповненням однією товарно-транспортною накладною.
Запис у дорожньому листі, про справність автомобіля, показання спідометра під час випускання і повертання підтверджує механік своїм підписом у дорожньому листі, час виїзду і повернення автомобіля відмічає диспетчер.
Після зміни водій здає черговому диспетчеру дорожній лист разом з товарно-транспортними накладними, актами про наднормативні простої та іншими документами.
Дорожній лист в основним первинним документом підсумків про виконану транспортну роботу і для нарахування водієві заробітної плати. Водій може суміщати обов'язки агента (експедитора) і вантажника. В цьому випадку він одержує відповідну надбавку до тарифної ставки або до фактичного заробітку. Диспетчерська служба здійснює нагляд за роботою рухомого складу на лінії. Керівництво транспортною роботою диспетчерська служба здійснює за допомогою телефонного і радіозв'язку з об'єктами, що обслуговуються, а також лінійними диспетчерськими пунктами. Протягом усього часу перебування в наряді водії безпосередньо працюють під керівництвом диспетчера, який у разі необхідності направляє рухомий склад з одного об'єкта на інший, змінює маршрути руху, повертає в парк або направляє на об'єкти резервні автомобілі. Оперативне керівництво роботою на лінії забезпечує чітке виконання добового плану перевезень.
У випадках зупинок з причини несправності автомобіля і неможливості їж усунення власними силами водій повідомляє про це чергового диспетчера, який через технічну службу автотранспортного підприємства висилає на лінію технічну допомогу — автомобіль з бригадою слюсарів-ремонтників. Якщо несправний автомобіль був з вантажем і усунути несправність на місці не вдається, то диспетчер для перевантаження вантажу направляв резервний автомобіль або дає завдання відбуксирувати автомобіль з вантажем автомобілем технічної допомоги на місце розвантаження, а потім доставити його в парк.
Види диспетчерського керування
Диспетчерське керівництво може бути децентралізованим або централізованим. При децентралізованому диспетчерському керівництві роботу автомобілів на лінії направляє і контролює диспетчерська група кожного автотранспортного підприємства.
При централізованому диспетчерському керівництві оперативне керівництво роботою рухомого складу на лінії здійснює централізована диспетчерська служба, якій підпорядковано кілька автотранспортних підприємств одного відомства У цьому випадку диспетчери автотранспортного підприємства контролюють на пунктах роботу рухомого складу свого підприємства, перевіряють умови роботи, ефективність використання автомобілів, підтримують зв'язок з центральною диспетчерською службою.
|